Stipendieansökan - B-Körkort
Den här tjänsten kräver inloggningKörkortsstipendium till elever på Oscarsgymnasiet_
För att kunna söka stipendiet ska du vara elev på Oscarsgymnasiet. Även elever som är folkbokförda i annan kommun än Oskarshamns kommun kan söka stipendiet. Elever kan söka stipendiet tidigast under den termin de fyller 17 år. Av juridiska skäl behöver vårdnadshavare göra ansökan i e-tjänsten åt sitt omyndiga barn. Elev som fyllt 18 år kan göra ansökan själv. En elev kan endast beviljas stipendiet en gång. Det första året som stipendiet finns att söka, läsåret 2022-2023, har även alla de som går i årskurs 2 under det läsåret möjlighet att söka. Elever som går i årskurs 3 läsåret 2022-2023 har inte möjlighet att söka stipendiet. För elever på fordons- och transportprogram ingår körkortsutbildning inom ramen för gymnasieutbildningen, därför är körkortsstipendiet inte aktuellt för dessa.
För att kunna erhålla stipendiet bör en elev på ett nationellt program vara godkänd i 85 procent av alla dittills avslutade kurspoäng samt ska ha tillräckligt hög närvaro för att erhålla studiebidrag från CSN. I de fall inga kurser är avslutade vid tiden för elevens stipendieansökan, eller om andelen avslutade och godkända kurspoäng är under 85 procent, ska det göras en individuell bedömning om eleven förväntas nå 85 procent godkänt i påbörjade men oavslutade kurspoäng.
Elev som går på ett introduktionsprogram eller i gymnasiesärskola kan erhålla stipendiet om den visar på goda studieresultat i förhållande till den individuella studieplanen, och har tillräckligt hög närvaro för att erhålla studiebidrag från CSN.
Stipendiet omfattar körlektioner, teorilektioner och riskutbildning för körkortsbehörighet B. Stipendiet ges alltså inte till eleven i form av pengar. Introduktionsutbildning samt Trafikverkets avgifter för kör- och teoriprov omfattas ej av stipendiet.
Hur utnyttjar man stipendiet? Oscarsgymnasiet meddelar aktuell trafikskola vilka elever som har erhållit stipendiet. Trafikskolan fakturerar Oscarsgymnasiet.
Körkortstipendiet kommer att finnas från läsårsstart i augusti 2022 till och med sista december 2024. Körkortsstipendiet kommer vara öppet för ansökan en gång per termin.
Behandling av personuppgifter
Personuppgifter som behandlas
- Namn
- Adress
- E-postadress
- Personnummer
- Telefonnummer
- Mobilnummer
Vid handläggningen av ditt ärende registreras och behandlas de personuppgifter som framgår av informationen ovan. Behandlingen sker i det ärendehanteringssystem som verksamheten använder för handläggning av ditt ärende. Vi behandlar de personuppgifter du skickat in för att kunna handlägga ditt ärende och för eventuell kontakt med dig.
Rättslig grund för behandlingen
- Behandlingen är nödvändig för att utföra en uppgift av allmänt intresse.
Lagringstid
- För evigt
Övriga upplysningar
Läs mer om behandling av personuppgifter under Dataskyddsförordning (GDPR) i menyn ovan.
Lämna klagomål på personuppgiftshanteringDu får gärna kontakta oss med frågor eller klagomål som rör behandlingen av dina personuppgifter i e-tjänsten. Oskarshamns kommuns dataskyddssamordnare når du på dso@oskarshamn.se, 0491-880 00.
Dataskyddsombud för Oskarshamns kommun är Therese Jigsved, Sydarkivera, som kontaktas via dataskydd@sydarkivera.se.
Du kan också lämna in klagomål rörande personuppgiftshanteringen i e-tjänsten till Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) som är tillsynsmyndighet. Besök Integritetsskyddsmyndighetens hemsida (Integritetsskyddsmyndigheten IMY) för mer information om hur du lämnar klagomål.
Personuppgiftsansvarig
Bildningsnämnden
servicecenter@oskarshamn.se
Frågor om e-tjänsten
Servicecenter
servicecenter@oskarshamn.se
0491-880 00
Följande behövs för e-tjänsten
- Inloggning med e-legitimation
- Elev på Oscarsgymnasiet
- Så här skaffar du e-legitimation